Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Drzewko przyjaźni w rocznicę wojny PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
czwartek, 03 września 2009 10:39

mz-DSC07544-m29 sierpnia, gminę Brody odwiedziły władze niemieckiego miasta Damme (Dolna Saksonia). Wójt Andrzej Przygoda oprowadził gości po największych atrakcjach turystycznych oraz pokazał największe osiągnięcia gminy. Symboliczną wymowę miało wspólne posadzenie drzewka przyjaźni w przededniu 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Wizyta służyła wymianie cennych doświadczeń oraz zacieśnianiu współpracy obu samorządów.

Pierwsze rozmowy z niemieckim burmistrzem miały miejsce w czerwcu zeszłego roku podczas wizyty Andrzeja Przygody i Jerzego Stąporka w Damme. Co pięć lat niemieccy radni organizują wycieczkę. W tym roku postanowili pojechać do Polski, a zarazem odwiedzić gminę Brody.

W skład delegacji niemieckiej weszli: Burmistrz Miasta Damme  Pan Gerd Müle; Zastępcy Burmistrza  - Pani Jutta Finkemeyer; Pan Heinz Arkenberg; Przewodniczący Rady Miasta -Walter Goda; radni i członkowi Zarządu Miasta Damme. Gminę Brody reprezentowali: Wójt Gminy Brody Andrzej Przygoda, Przewodniczący rady Gminy w Brodach Jerzy Stąporek, radni, Skarbnik Gminy Brody Bogumiła Bugaj, Sekretarz Gminy Brody Barbara Lipa, Kierownik Referatu Organizacyjnego Paweł Zięba i inni pracownicy urzędu.

Na początku spotkania wójt krótko scharakteryzował gminę przy pomocy prezentacji multimedialnej. Omówił także najważniejsze zrealizowane inwestycje oraz funkcjonowanie urzędu gminy. Wypowiedzi tłumaczył Pan Marian Janusz - emerytowany nauczyciel mieszkający w Brodach. Burmistrz słuchał relacji wójta z zaciekawieniem. Był pod wrażeniem liczby wykonanych modernizacji budynków, dróg, obiektów sportowych.

Wójt Gminy Brody przekazał prezent dla gości - płaskorzeźbę w drewnie, natomiast goście darowali gminie obraz kościoła w Damme. Przedstawiciele obu samorządów wspólnie posadzili drzewko przyjaźni w parku koło urzędu gminy. Polacy i Niemcy wspólnie  wkopali  w ziemię sadzonkę dębu czerwonego, na 3 dni przed  70-tą rocznicą wybuchu II Wojny Światowej. Tak jak o każde drzewo w ogrodzie należy dbać, tak i dobre relacje naszych samorządów należy podtrzymywać - powiedział wójt Andrzej Przygoda.

Gospodarz gminy zabrał przedstawicieli Damme na przejażdżkę. Wójt pokazał im najważniejsze przedsiębiorstwo w gminie  - Zakłady Górniczo - Metalowe „Zebiec", który zatrudnia obecnie ok. 700 pracowników. Goście oglądali także „staszicowski" przelew w Brodach, zwiedzali barokowy kościół w Krynkach, O świątyni opowiadał ks. Leszek Leszczyński a na organach zagrał Pan Szymon Pocheć. Następnie wszyscy pojechali oglądać  Publiczne Gimnazjum w Krynkach. Burmistrz Damme był mile zaskoczony, gdy dowiedział się, że z tej szkoły ok. 90% uczniów zdaje do szkół z maturą. Jak powiedział szef SPD w Damme - Rudolf Bollmann szkoły w Niemczech są lepiej wyposażone, ale poziom nauczania jest niższy niż u nas.

W czasie wizyty Niemców przewidziany  był także czas na rozmowy sprzyjające nawiązywaniu kontaktów i wymianie doświadczeń w  administrowaniu gminą. Dzięki partnerstwie obu samorządów możemy nawzajem korzystać z dobrych praktyk, zarówno tych wypracowanych w Brodach jak i w Damme.

 

Porównanie:

 

Miasto Damme

Gmina Brody

Ludność

Ok. 17 000

Ok. 11 000

Powierzchnia

104,5 km²

161,25 km²

Liczba radnych

29 osób (w tym burmistrz)

15 osób
(w tym przewodniczący rady)

Budżet gminy (w euro)

25 mln

6,1 mln

Dochody własne (w euro)

6,5mln

1,4 mln

 

 


Galeria zdjęć:

Poprawiony: piątek, 04 września 2009 13:15
 

Czy wiesz, że...

skwrnad brzegiem Zalewu Brodzkiego rozciągają się warte odwiedzenia "Skały w Rudzie". Na jednym z bloków skalnych rośnie brzoza, z korzenia której wyrastają cztery pnie. Według lokalnej tradycji każda panna, która usiądzie na tym drzewie na pewno dobrze wyjdzie za mąż. Zapraszamy do sprawdzenia tej legendy! Więcej informacji: link