Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Dożynki w Adamowie – dużo tańca i radości (film, zdjęcia) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
środa, 15 września 2021 08:06

W drugą niedzielę września, na placu przy Szkole Podstawowej odbyły się Brodzkie Dożynki w Sołectwie Adamów. To była udana, tradycyjna impreza.  Zespoły porwały wielu ludzi do tańca. W tany poszli także przedstawiciele władz gminy ale nawet dziarscy 90-latkowie - najstarsi mieszkańcy Adamowa. Na zdjęciu ludzie tańczą wokół wieńca dożynkowego.W drugą niedzielę września, na placu przy Szkole Podstawowej odbyły się Brodzkie Dożynki w Sołectwie Adamów. To była udana, tradycyjna impreza. Zespoły porwały wielu ludzi do tańca. W tany poszli także przedstawiciele władz gminy ale nawet dziarscy dziewięćdziesiąciolatkowie - najstarsi mieszkańcy Adamowa.

Dożynki zorganizowano zgodnie z wszelkimi tradycjami. Był orszak dożynkowy do kościoła w Adamowie. Prowadziła go Orkiestra Dęta Gminy Brody pod batutą Jerzego Kłonicy. Starostowie dożynek Angelika Boroń i Zbigniew Strzelecki jechali dorożką. Za nimi, niesiono przepiękny wieniec dożynkowy wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Adamowie. Uroczystą mszę świętą sprawował ks. Andrzej Bartosiński - proboszcz parafii w Adamowie.

Goście dopisali

Po mszy św., orszak skierował się w stronę sceny plenerowej i placu przy Szkole Podstawowej w Adamowie. Obecnych powitała Marzena Bernat, Wójt Gminy Brody. - Dziękujemy za plony. Mamy za sobą trudny rok z pandemią w tle. Miejmy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli w miarę normalnie się spotykać, integrować. Wszystkim życzę udanej zabawy – powiedziała pani wójt. Marzena Bernat przeczytała także list od Agaty Wojtyszek - Poseł na Sejm R.P., która zawsze wspiera gminę Brody i często bywa na naszych uroczystościach. Niestety, nie mogła uczestniczyć w tym spotkaniu. W liście pani poseł dziękowała wszystkim za pielęgnowanie jakże starych tradycji dożynkowych. Następnie Janusz Adamus - Przewodniczący Rady Gminy w Brodach złożył rolnikom życzenia wytrwałości w codziennej, ciężkiej pracy. Wśród gości byli radni gminy Brody: Jadwiga Bonia, Roch Kudelski, Dariusz Łodej, Wojciech Janiec, Dorota Dyka - Skarbnik Gminy Brody, Marcin Góźdź - Sekretarz Gminy Brody, Wioletta Kwiecień - Kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej, dyrektorzy szkół i sołtysi. Rolę konferansjera pełnił Łukasz Gołda – Dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji.

Dużo tańca

Po części oficjalnej był tradycyjny taniec przy wieńcu dożynkowym. Na scenie wystąpili: Orkiestra Dęta Gminy Brody, zespół „Jarzębina", Marta Zawłocka - wokalistka ludowa i instrumentalistka. Przelotny deszcz spadł gdy występował zespół „Brodowianki". Sprawiło to, że zabawa taneczna przeniosła się pod zadaszoną scenę, namiot i pobliską wiatę. Pani wójt tańczyła m. in. z najstarszymi mieszkańcami Adamowa: 90-letnim Józefem Milanowskim i 93-letnią Stanisławą Sobecką. Wszyscy oklaskiwali tych dziarskich staruszków.
Na stoiskach był m. in. darmowy bigos, kiełbaski z grilla, chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Panie z KGW w Adamowie częstowały m. in. pysznymi ciastami. Dla dzieci, były darmowe zjeżdżalnie i strefa z piłeczkami. W czasie festynu promowano akcję szczepień przeciwko Covid-19.

Pani wójt wraz ze starościną dożynek zaprosili na występ gwiazdy wieczoru - zespół "Midnight", który porwał prawie wszystkich do tańca przy znanych przebojach. Także lider zespołu poprosił panią wójt do tańca. Dożynki zorganizowali: Koło Gospodyń Wiejskich w Adamowie, Rada Sołecka Wsi Adamów i Centrum Kultury i Rekreacji w Brodach.

Poprawiony: środa, 15 września 2021 14:10
 

Czy wiesz, że...

kolo-wodnejuż w XVI wieku na rzece Kamiennej w Krynkach istniała zapora wodna? W1578r. funkcjonowały tu trzy koła wodne napędzające urządzenia hutnicze. Nie jest wykluczone, że  kuźnica realizowała szereg poważnych dostaw rządowych. Za te zasługi dzierżawca zakładu - Walenty Duracz został nobilitowany do stanu szlacheckiego.

elektronik sigara