Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Na koloniach w Zakopanem PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
środa, 08 lipca 2009 12:08
zs-Powrot_z_Czarnego_Stawu_GasienicowegoCzterdzieścioro uczniów ze wszystkich szkół gminy Brody, wyjechało na kolonie do Zakopanego. Dzieci wędrowały po górach, korzystały z basenów termalnych, uczyły się góralskiego tańca - słowem dobrze wypoczywały. Wycieczkę w całości sfinansował Urząd Gminy Brody w ramach Programu Integracji Społecznej.
Na zorganizowanie wypoczynku, Stowarzyszenie Oświatowe „Nasza szkoła" z Lipia otrzymało dotację w wysokości 40 tyś. zł. Jest to część pieniędzy uzyskanych przez gminę z Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju. Uczestnicy kolonii zostali wytypowani przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Brodach, ponieważ władzom gminy zależało, żeby z wyjazdu skorzystały dzieci z rodzin niezamożnych.
Młodzież wyjechała na kolonie w poniedziałek 22 czerwca br. po sprawdzeniu przez policjanta stanu technicznego autobusu. Przed wyruszeniem z Brodów, wójt Andrzej Przygoda odwiedził uczestników wycieczki, życzył im szczęśliwej drogi oraz udanego wypoczynku. W Zakopanem, większość dzieci po raz pierwszy oglądało majestatyczne Tatry. Następnego dnia koloniści zwiedzali Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie obejrzeli film o florze i faunie parku oraz zapoznali się z historią ratownictwa górskiego. Dużą atrakcją, zwłaszcza dla kibiców Adama Małysza było zwiedzanie Wielkiej Krokwi. Kolonistom bardzo podobała się kąpiel w basenach termalnych: w Szaflarach oraz w Bukowinie Tatrzańskiej. Ten ostatni obiekt najbardziej przypadł młodzieży do gustu. Duże wrażenie u dzieci wywarła panorama Tatr, jaką można było oglądać z wyciągu krzesełkowego na Butorowy Wierch. Zmienna pogoda towarzyszyła uczniom w wyprawie do Morskiego Oka, jednak cel wędrówki wynagrodził wcześniejsze trudności. Opiekunowie i młodzież pragnęli także wejść na Kasprowy Wierch, ale przewodnik uznał że przy silnym deszczu jest to zbyt niebezpieczne. Pogoda nie zniechęciła kolonistów do wędrówki nad Czarny Staw Gąsienicowy leżący na wysokości 1624 m n.p.m. Dzieci podziwiały także pienińskie krajobrazy, spacerowały po zamku w Niedzicy oraz z uwagą słuchały opowieści o dawnych obyczajach.
W pensjonacie często organizowane były dyskoteki, ale zupełnie nowym doświadczeniem był kurs tańca góralskiego prowadzony przez Państwa Stachoniów z Zakopanego. Uczestnicy kolonii mogą także pochwalić się sukcesami sportowymi. Wygrali mecz w koszykówkę z młodymi turystami z Gdyni. Opiekunami kolonii byli: Zbigniew Śliwa - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Lipiu oraz nauczyciele szkoły: Beata Majchrzyk, Justyna Marczak, Małgorzata Cheda oraz Katarzyna Zdziesińska.
Najlepszym podsumowaniem wyprawy są anonimowe ankiety wypełniane przez młodzież. Wynika z nich, że aż prawie 84% dzieci było zadowolonych z wypoczynku w górach a ok. 86% dzieci chciałoby jeszcze raz pojechać na takie kolonie.
zs-przed wejsciem do muzeum TPN


Galeria zdjęć z kolonii

(nadesłane przez Zbigniewa Śliwę)

 

Poprawiony: piątek, 06 listopada 2009 12:06
 

Czy wiesz, że...

skwrnad brzegiem Zalewu Brodzkiego rozciągają się warte odwiedzenia "Skały w Rudzie". Na jednym z bloków skalnych rośnie brzoza, z korzenia której wyrastają cztery pnie. Według lokalnej tradycji każda panna, która usiądzie na tym drzewie na pewno dobrze wyjdzie za mąż. Zapraszamy do sprawdzenia tej legendy! Więcej informacji: link