Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna Na sygnale Terroryści w Brodach? (film, zdjęcia)

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Terroryści w Brodach? (film, zdjęcia) PDF Drukuj Email
Wpisany przez KPP w Starachowicach   

Brody-atak-terrorystyczny-cwiczenia-policja-straz-starachowice-3-mWybuch nad zalewem „Wióry", spadochrony z napisami w cyrylicy, atak terrorystyczny na pociąg w Brodach – taki w skrócie scenariusz miały ćwiczenia  zorganizowane 9 września przez starostwo powiatowe oraz Komendę Powiatową Policji w Starachowicach.

Ćwiczenia rozpoczęły się spotkaniem w Urzędzie Gminy Brody. Analizowano założenia i wstępny plan działań służb mundurowych. Według scenariusza, na numer alarmowy starachowickiej komendy policji zadzwonił mężczyzna, informując o znalezieniu na skraju lasu koło Kałkowa wojskowych spadochronów z napisami wykonanymi cyrylicą. Na miejsce natychmiast skierowano policjantów, którzy potwierdzili zgłoszenie. Policjanci ustalili, iż zdarzenie to, może mieć związek z napiętą sytuacją polityczną oraz z realizowanym transportem kolejowym pomocy humanitarnej dla mieszkańców woj. podkarpackiego. W trakcie działań w Kałkowie, na numer alarmowy starachowickiej komendy dodzwonił się mężczyzna, który oświadczył, że przebywa aktualnie nad zalewem Wióry i słyszał strzały oraz wybuch. Funkcjonariusze zauważyli przewróconą łódkę i poinformowali oficera dyżurnego. Ten na miejsce skierował strażaków oraz służby ratownicze.
Równolegle do tych działań, na miejsce ujawnienia spadochronów skierowano przewodnika z psem służbowym, który doprowadził funkcjonariuszy do jednej z posiadłości w miejscowości Godów. Tam policjanci zatrzymali mężczyznę narodowości polskiej, u którego znaleźli ubrania, dokumenty, sprzęt wojskowy z napisami wykonanymi cyrylicą. Mężczyzna w trakcie prowadzonych czynności przyznał się do pomocy dwóm mężczyznom pochodzącym ze wschodniej części Europy, którzy rozmawiali o zniszczeniu transportu z pomocą humanitarną. W trakcie przesłuchania, mężczyzna przyznał się do przyjęcia dużej sumy pieniędzy w zamian za pomoc dwóm n/n osobom. Dodał, że próba uszkodzenia zapory wodnej w miejscowości Wióry, miała na celu zastraszenie miejscowej ludności i odwrócenie uwagi od planowanego ataku na pociąg. W trakcie prowadzonych działań, policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn w miejscowości Brody, w rejonie przejazdu kolejowego. Ci, na widok mundurowych podjęli próbę ucieczki. Do jednej z uciekających osób, policjanci użyli broni palnej. Uniemożliwiło to umieszczenie ładunków wybuchowych przy torach kolejowych. Urządzenia, które posiadali zostały zneutralizowane przez policyjnych pirotechników, a następnie wywiezione z rejonu działań.
Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności kierowania siłami i środkami oraz podejmowania trafnych decyzji przez przełożonych różnych szczebli, a także współdziałanie z innymi służbami. W pracach sztabu dowodzenia akcją ratowniczą udział wziął Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji asp. szt. Włodzimierz Stańczak.

 

Film Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Źródło: www.starachowice.swietokrzyska.policja.pl

 

Zdjęcia: Źródło: www.starachowice.swietokrzyska.policja.pl

 

 

Spotkanie w Urzędzie Gminy Brody: 

 

Poprawiony: czwartek, 11 września 2014 14:14
 

Czy wiesz, że...

dyslokacjajednym z ciekawych zjawisk geologicznych w północnej części województwa świętokrzyskiego jest tzw. dyslokacja Wąchocko - Rudzka? Rzeka Kamienna niejako odgradza różne formy geologiczne. Prawy (południowy) brzeg rzeki stanowią utwory dolnego i środkowego triasu, natomiast wzdłuż lewego brzegu zalegają skały dolnej jury.