Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Leśne dukty

mz-szlaki-3-miniSzlak rowerowy znakowany kolorem zółtym

0,0 Starachowice, brama Muzeum Przyrody i Techniki
1,3 Starachowice, punkt widokowy obok budynku sądu
2,5 Starachowice, ul. Kościelna
5,5 Starachowice, brama do byłej kopalni rudy żelaza „Henryk Szyb”.
11,5 Lubienia, rezerwat „Rosochacz”
14,4 przecięcie drogi Warszawa – Rzeszów
17,7 Kutery, wieża obserwacyjna
21,0 początek ścieżki do uroczyska „Zapadnie Doły”
22,3 leśniczówka Klepacze
26,6 skraj lasu – droga na Budy Brodzkie
27,4 Brody – punkt widokowy na ul Tatry
28,9 most w Młynku
30,8 wiadukt w Brodach
31,3 tama w Brodach
33,8 punkt widokowy –  ul. Widok w Rudzie
37,7 linia oddziałowa –dojście do rezerwatu „Skały pod Adamowem”
39,2 Starachowice – ul. Długa
42,0 Starachowice, brama muzeum ul. Wielkopiecowa

Ciemniejszym tłem zaznaczono opis szlaku w granicach gminy Brody

Punkty widokowe:
Starachowice – skałki koło sądu
Skraj lasu w Przymiarkach
Grzbiet wzniesienia – ul. Tatrzańska w Brodach
Ul. Wspólna w Rudzie
Starachowice – ul. Długa

Szlak rozpoczyna się przed wejściem do Muzeum Przyrody i Techniki - Ekomuzeum im. J. Pazdura, na parkingu przy ul. Marszałka Piłsudskiego. Przecinamy ulicę i wraz ze szlakami rowerowymi: czarnym i czerwonym, jedziemy w górę ul. Na Szlakowisku . Aleję Armii Krajowej przekraczamy przejściem dla pieszych i dalej jedziemy ul Staszica. Mijamy budynek sądu i wjeżdżamy na punkt widokowy na skałkach. Jadąc dalej ścieżką
rowerową, obok kościoła skręcamy wprawo, w ul. Kopalnianą. Po kilkunastu metrach skręcamy w lewo i między blokami dojeżdżamy do ul Kościelnej - na wprost ciepłowni. Skręcamy ponownie w lewo - do ul. Leśnej. Na kolejnym skrzyżowaniu jedziemy w prawo, mijamy po prawej stronie zespół garaży i jadąc w dół przecinamy tor kolejki wąskotorowej Starachowice - Iłża. Droga prosto prowadzi w kierunku Lubieni. Po wyjechaniu na wzniesienie, skręcamy w prawo, mając po lewej stronie wjazd na zakład - byłą kopalnię rudy żelaza „Henryk Szyb". Jedziemy prosto około 600 metrów, a następnie skręcamy w lewo w drogę Starachowice — Lubienia.
Przed osadą Henryk po obu stronach drogi widać liczne „rudne doły". -pozostałości po wydobytej tu rudzie żelaza z tzw. I pokładu. Po przejechaniu około 1.5 km dojeżdżamy do początku wsi Lubienia, można przejechać jeszcze około 100 metrów dalej do zadaszonego miejsca biwakowego i do ścieżki dydaktycznej. Szlak rowerowy wraz ze szlakiem czarnym pieszym skręca w lewo - warto prowadząc rower zobaczyć cały rezerwat „Rosochacz". Droga bita prowadzi w kierunku północno-wschodnim do wioski Komorniki. Szlak wiedzie dalej prosto i dopiero po około 500 metrach, po dojechaniu do skraju lasu skręca w prawo, w leśną drogę. Około 400 m dalej, kolejna „linia" - dawna linia energetyczna. Jadąc nią dalej 50 m, skręcamy w leśną drogę w prawo i nią docieramy do wioski. Szosę przecinamy w okolicy wioski Przymiarki. Droga asfaltową jedziemy w kierunku leśniczówki Kutery, przecinając kolejno linie oddziałowe zwane działkami. Jedna z nich prowadzi do zbiornika przeciwpożarowego, a dalej do wioski Budy Brodzkie. Przy następnej linii - leśniczówka i 32 metrowa wieża obserwacyjna straży leśnej. Obok zbudowano pomnik poległym partyzantom okresu II wojny światowej i leśny parking. Kilkaset metrów dalej przecinamy dawną linię kolejki wąskotorowej. Pozostała przecinka, prowadzona na ukos do drogi. Można skręcić ze szlaku w prawo i po około 200 metrach, widoczna jest sztolnia i hałdy kopalni rudy żelaza „Kutery". Wracamy do drogi i jadąc dalej prosto przecinamy bocznicę normalnotorową do zakładu w Zębcu. Mijamy: po prawej stronie rozległy plac, dawny skład drewna „Bekowiny" - po lewej, tereny szkółki Nadleśnictwa Starachowice.
Skręcamy w prawo z głównej drogi przy mogile gajowego, w kierunku leśniczówki Klepacze. Po kilkuset metrach, strzałka kierunkowa do pomnika przyrody. Tu warto przerwać jazdę szlakiem i przejść kilkadziesiąt metrów pieszo. Zobaczymy tam liczne leje krasowe oraz ponor- miejsce w którym wody okresowego strumyka wpływają pod ziemię. Znikają w pociętych szczelinami skałach wapiennych, pokrytych cienką warstwą piasku. Nad ponorem rośnie olbrzymi, 400-letni, pomnikowy dąb „Maciek". Tu też planuje się utworzenie rezerwatu „Zapadnie Doły". Wracamy ze spaceru do drogi i jedziemy do leśniczówki Klepacze, przecinając kolejny raz tor bocznicy do zakładu w Zębcu. Na rozległych polanach znajdują się pastwiska stadniny koni arabskich. Po prawej stronie zbiornik wodny, a za nim w odległości około 200 metrów wyrobisko po kopalni rudy żelaza „Klepacze". Można do niego dotrzeć zbaczając ze szlaku. Szlak prowadzony jest dalej drogą zwaną „Gościniec Brodzki". Mija śródleśna wioskę Budy Brodzkie. Po wyjechaniu z lasu, docieramy do asfaltowej drogi, dwieście metrów dalej zaczynają się Brody. Ulicą Tatrzańska wjeżdżamy na szczyt wzniesienia. Rozległy widok na dolinę rzeki Kamiennej i panoramę Gór Świętokrzyskich.
Jedziemy do końca ulicy, a jednocześnie jest to koniec wioski. Za ostatnim domem skręcamy w prawo, w dół. Ścieżka prowadzi dnem głębokiego wąwozu. U wylotu, po prawej stronie w zboczu, widoczne wejście do ziemnej jamy - kryjówki z okresu II wojny światowej. Wyjeżdżamy na rozległą dolinkę i skręcając w lewo docieramy do asfaltowej drogi. Ponownie skręcamy w lewo i jadąc w kierunku rzeczki, mijamy nieczynny kamieniołom.
Przed mostkiem kolejny raz skręcamy w lewo, w ścieżkę u podnóża skalnego zbocza. Jadąc przez szeroką dolinę docieramy do ulicy Podgórze w miejscowości Brody, a następnie do drogi z Połągwi. Skręcamy w prawo, mostkiem przekraczamy rzeczkę Świętojankę i pod wiaduktem dojeżdżamy do drogi z Lubieni. Za przejazdem kolejowym skręcamy w drogę wzdłuż zalewu i dojeżdżamy do wioski Ruda. Przed szkołą skręcamy w prawo, w ul. Widok. Wspinamy się na wzniesienie - rozległy widok na zalew, tamę i zabudowania wioski Krynki, Przy figurze skręcamy w prawo, w ul. Wspólną/wysoki wiadukt kolejowy/ i nią docieramy do skraju lasu. Kilkadziesiąt metrów dalej dojeżdżamy do drogi Brody — Starachowice. Jadąc dalej skrajem lasu skręcamy w lewo, w kierunku Adamowa. Przed wioską przecinamy linię oddziałową. W nią warto zboczyć ze szlaku - około 300 metrów. Dotrzemy do rezerwatu „Skały pod Adamowem". Jest to grupa skał / około l .5 km długości/ o ciekawej budowie i urzeźbieniu, unikalna flora i wiekowy drzewostan. Wracamy do szlaku w wiosce i po przejechaniu kilkuset metrów , wjeżdżamy ponownie w las.
Droga łagodnie prowadzi w dół, do ulicy Długiej w Starachowicach. Nią dojedziemy do ul. Iłżeckiej, a dalej prosto. Po przecięciu torów kolejki, za światłami, skręcamy w lewo jadąc obok ogrodzeniem placu targowego. Wraz ze znakami czerwonego szlaku pieszego, obok peronu kolejki wąskotorowej Starachowice Wschodnie, docieramy do przejazdu kolejowego. Za przejazdem w prawo, w ul. Wierzbową, a następnie w prawo na most i dalej ulicą Rogowskiego. Przekraczamy tory kolejowe i jadąc w lewo obok ogrodzenia zespołu wielkopiecowego, docieramy do parkingu przed Muzeum, a zarazem do końca szlaku.

 

Źródło: http://pttk-szlaki.blog.onet.pl/

 

 

Czy wiesz, że...

fascynacja-mprzy Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Brodach dzaiałają cztery zespoły śpiewacze, dwie grupy taneczne oraz Gminna Orkiestra Dęta?